Vytrvalostné jazdenie
Vytrvalostné jazdenie je druh jazdeckého športu, pri ktorom ide v prvom rade o beh koňa a jazdca na dlhú trať. Preteky sú veľmi náročné, podľa stupňa obtiažnosti kone prekonávajú rôzne dlhú trať. Najbežnejšie u nás sú vytrvalostné preteky na trase dlhej 40, 60 alebo až 80 km. Vo svete sa ale behávajú aj dlhšie trasy, najťažšie medzinárodné súťaže sú na dĺžke až 160km!
Vytrvalostné preteky sú jednou z najnáročnejších konských disciplín. Príprava na jedny preteky trvá aj rok či dva a vyžaduje si veľmi veľa úsilia a driny. Keďže preteky trvajú aj niekoľko hodín, aby sa ich váš kôň mohol zúčastniť a zvládnuť ich bez rizika, je veľmi dôležité, aby kôň aj jazdec prešli tvrdým tréningom. Tiež je dôležité vybrať si správne plemeno koňa. Skvelým vytrvalostným plemenom je arabský kôň. Všetko ale záleží od fyzických daností koňa, pravidelného tréningu a schopností a pripravenosti jazdca.
V prípade, ak idete na vytrvalostné preteky prvýkrát alebo ste sa dva roky nezúčastnili žiadnych takýchto pretekov, vaša prvá súťaž môže byť na maximálnej trase 40 km. Až po absolvovaní tejto trasy sa odporúča postupne pridávať ďalšie kilometre. Ak ste už na pretekoch, pripravte sa na to, že čím dlhšia trasa, tým viac veterinárnych kontrol vás bude čakať počas súťaženia. Tie sú nevyhnutné na posúdenie zdravotného stavu koňa. Veterinári zhodnotia, či je kôň dehydrovaný, aké má chody a či má metabolickú pohodu. Veľmi dôležitá je aj kontrola frekvencie srdca- maximálny tep má byť 64 pulzov za minútu. Preto sa toto hodnotí aj po dobehnutí do cieľa. Beh na dlhšie trasy trvá niekedy až tri dni, počas ktorých sú kone pod neustálym veterinárnym dohľadom.
V zahraničí sa trasy otvárajú už týždeň pred pretekom aby mali jazdci možnosť zoznámiť sa s náročným terénom. Na Slovensku je ale zvykom prísť na preteky deň vopred. Dlhšie trasy sú rozdelené na viacero okruhov, pričom jeden okruh má maximálnu dĺžku 40 km.
Preteky začínajú deň pred štartom, kedy každý kôň musí prejsť vstupnou veterinárnou prehliadkou a jazdec schôdzou pre pretekajúcich. Štart prebieha buď individuálne alebo hromadne. Za skupinou jazdcov vyrážajú aj podporné skupiny, ktoré sa starajú o dostatok tekutín pre koňa a jazdca aj ich schladenie počas pretekov. Po príchode súťažnej dvojice do cieľa sa podporná skupina okamžite postará o dvojicu a do 20 minút je nutná kontrola u veterinára. Až po nej môže jazdec pokračovať v pretekoch. Víťaz súťaže je kôň, ktorý dobehne v treťom kole do cieľa ako prvý. Po skončení súťažného behu je povinná záverečná veterinárna prehliadka, po ktorej sú vyhodnotené výsledky súťaže. Každý, kto sa zúčastnil pretekov a zdravý došiel do cieľa, je víťazom.
Fotografia: © BigStockPhoto.com