Ochorenie dýchacích ciest u koní

Nos koňa

Konský organizmus je veľmi často vystavovaný neprirodzeným podmienkam, čo má za následok rôzne ochorenia. Preto je dôležitá správna starostlivosť a poznanie konského organizmu. Dýchacie cesty sa u koní delia na horné a dolné. K horným dýchacím cestám patrí nosová dutina, dutiny, vzdušný vak, hrtan a za ním nasadajúca priedušnica. K dolným dýchacím cestám patria zase priedušky a pľúca. V horných dýchacích cestách sa vdýchnutý vzduch filtruje od nečistôt, ohrieva sa a zvlhčuje. Aj pľúca majú svoje mechanizmy, ktorými dokážu bojovať voči vdýchnutým baktériám a vírusom.  

S nástupom chladnejšieho počasia sa u koní zvyknú objaviť aj ochorenia dýchacích ciest. Tie sú veľmi často doprevádzané typickým kašľom. Ten sa najčastejšie spája s ochorením dolných dýchacích ciest, pri postihnutí horných častí je menej častý. Jednou z najrozšírenejších chorôb, ktorá postihuje v hlavnej miere dýchaciu sústavu koňa je chrípka. Na Slovensku je povinná vakcinácia koní voči nej s každoročnou revakcináciou.

Najčastejšie príčiny ochorení dýchacích ciest:

 • Chrípka koní
 • Africký mor koní
 • Rinopneumónia koní
 • Streptokokóza koní – KACH
 • Bronchopneumónie koní
 • Pasteurella, Bordatella, Klebsiella, Pseudomonas, Proteus – bakteriálne ochorenia
 • Mykózy (Aspergillus)
 • Pľúcne parazity

Okrem týchto ochorení sa môžu vyskytovať aj ďalšie, no vyššie spomenuté príčiny sú najčastejšie.

Typickým sprievodným znakom chorôb dolných dýchacích ciest býva kašeľ. V počiatočných štádiách môže byť suchý a nebolestivý, avšak s postupujúcim priebehom ochorenia sa mení na vlhký. Ku kašľu sa môže pridať výtok z nozdier a zapálené spojivky.  Pri dlhotrvajúcom a neliečenom ochorení sa kašeľ mení na suchý bolestivý.

Krvácanie z nosa sa vyskytuje pri vniknutí cudzieho predmetu do nosovej dutiny, pri prudkom náraze do nosa či kopnutí druhým koňom do nosa.

Zápal nosa = rinitída sa vyskytuje pomerne často. Sprevádza podráždenie či poškodenie nosa krmivom, prachom, vyskytuje sa tiež pri vírusových a bakteriálnych ochoreniach,  pri alergiách, vniknutí cudzieho predmetu do nosa aj pri mykotických nálepoch v nose. Príznakom zápalu nosa je výtok, ktorý môže byť číry až hnisavý a to podľa závažnosti a dĺžky ochorenia.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 2.7]
1 komentár
 1. Matej

  Super stránka veľa som sa tu naučil
  Ďakujem 🙂

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *