Huculský kôň – Hucul

Hucule sa pasú na lúke

Huculský kôň, skrátene Hucul, je plemeno, chované predovšetkým v Karpatoch. Názov je odvodený od rusínskeho etnika horalov – Huculov. Pôvodné využitie tohto koňa bolo v poľnohospodárstve a v záprahu.

Huculský kôň nepatrí medzi plemená vhodné na športové využitie. Avšak jeho spoľahlivosť, skromnosť, vytrvalosť a povaha ho predurčujú ako výborného spoločníka na jazdenie v teréne, hipoturistiku, skoky, hipoterapiu, sťahovanie dreva, či ťahanie ľahkého kočiara. Veľmi dobre sa učí cirkusovým kúskom, napr. poklona, je veľmi kľudný a preto na ňom môžu jazdiť aj malé deti.

Huculské kone

Hucul môže byť celoročne chovaný na pastvine, iba v zime je nutné ho prikrmovať senom. História tohto plemena siaha pravdepodobne tisíce rokov dozadu. Jeho prarodičmi boli pravdepodobne  tarpan a kôň Przewalský, čo vysvetľuje pruh na chrbte a zebrovanie na nohách. Hucul pochádza zo skupiny tzv. primitívnych koní.

Dospieva v 5. až 6. roku, výkonný je až do 25 roku života. Má pevné zdravie a dožíva sa až 30 a viac rokov veku. Počas života je veľmi plodný, pravidelne a bezproblémovo privádza na svet svoje potomstvo.

Fotografie: © BigStockPhoto.com, video: Youtube.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 11 Priemer: 2.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *