Kŕmenie podvýživených koní
Podvýživa je stav organizmu, ktorý je veľmi vážny a ohrozuje zdravie a život zvieraťa. Je následkom dlhodobého nedostatku prijatých živín, kedy si potrebné živiny telo berie z telových zásob.
Podvýživa je u zvierat častá pri chovateľskom zanedbávaní – zviera hladuje a nedostatok živín si nahrádza odbúravaním telových rezerv. Tie sa neustále zmenšujú až je telo nútené odbúravať potrebné minerály, bielkoviny a ďalšie zložky z kostí, svalov aj orgánov. To je už veľmi vážny stav, ktorý sa dá veľmi ťažko zvrátiť.
Ak si kupuje koňa laik, ktorý nepozná základnú anatómiu koňa, ľahko sa môže stať, že bude oklamaný a kúpi si podvýživeného koňa v zlom stave. V takom prípade je dôležité skontaktovať sa s veterinárom, ktorý majiteľovi pomôže zostaviť koníkovi správny jedálniček, ktorý ho postupne vráti do zdravého kondičného stavu. Dávka sa musí zvyšovať postupne, podvýživený kôň sa nesmie náhle prekrmovať, jeho tráviaci trakt by to nemusel zvládnuť.
Ako spoznáte podvýživeného koňa? Veľmi ľahko, takémuto koňovi môžete doslova spočítať kosti. Chýba mu svalovina a tak sú rebrá, stavce aj kosti panvy veľmi dobre viditeľné.
So záchranou podvýživených koní sú spojené riziká. Tráviaci trakt je skoro nefunkčný a ak začnete koňa kŕmiť jadrovým krmivom (ovos), glukóza v krvi stúpne nad fyziologické hodnoty, čo má za následok zníženie minerálov a zlyhanie životne dôležitých orgánov. Jedná sa o tzv. realimentačný syndróm. Taktiež črevná mikroflóra je takmer vymiznutá a žalúdok má problém s produkciou tráviacich enzýmov. Preto pozor na jadro!
Kvôli riziku zlyhania vnútorných orgánov pri kŕmení jadrom sa na začiatku záchrany podvýživeného koňa odporúča kŕmiť pacienta vysokokvalitným lúčnym senom alebo senážou. Aj tu si ale musíte dať pozor na veľkosť takejto dávky. Vhodné sú malé dávky v krátkych intervaloch aby sa naštartovali tráviace pochody. Na začiatok je to max. 1 kg sena každé 4 hodiny vrátane noci. Behom prvých 14 dní sa dávky postupne zväčšujú a predkladajú sa v dlhších časových intervaloch. Niekedy trvá aj mesiac, kým sa trávenie koňa upraví natoľko, aby mohol prijímať krmivo ako zdravý kôň a to trikrát denne. Približne až po mesiaci je vhodné začať pridávať energetické krmivo ako melasu či repné skrojky, všetko ale záleží od zdravotného stavu koňa a zhodnotenia veterinárom. Zabudnúť netreba ani na pitný režim a zabezpečiť koňovi teplotnú pohodu – tieto zvieratá nemajú dostatok tukovej a svalovej vrstvy, ktorá by ich chránila pred zimou a vetrom.
Fotografia: © BigStockPhoto.com
super článok, dík za cenné info!